- Szczegóły
- Kategoria: Rok Jubileuszowy 2025
- Odsłon: 102
Spotkanie: rewizja życia
Okres Wielkiego Postu pobudza wierzącego do dynamicznego spojrzenia na własne postępowanie. To czas, aby dążyć z całych sił do pełnego powstania z martwych i do nagrody jaką Bóg daje w Chrystusie Jezusie (por. Flp 3, 8-14). To sprzyjający czas, aby w sakramencie pokuty dokonać tzw. rewizji życia.
Grzech cudzołóstwa, o którym wspomina Ewangelia (J 8, 1-11), to było i jest poważne wykroczenie przeciwko więzi małżeńskiej. Cudzołóstwo to utrzymywanie przez jednego z małżonków kontaktów cielesnych. To wykazywanie niewłaściwej postawy i podejścia do osoby spoza wspólnoty małżeńskiej. To zdrada węzła małżeńskiego.
W antycznej Grecji przypadki, kiedy mąż zdradzał swoją żonę, nie budziły większego zgorszenia. Obyczaje seksualne antycznych Greków dopuszczały to, że mąż mógł zdradzać własną żonę i najczęściej to czynił, z kobietami posługującymi w jego domu. Natomiast w Rzymie np. kobietę przyłapaną na cudzołóstwie wystawiano nago na publiczny widok i publiczne pohańbienie albo taką niewiastę rozpustną wsadzano na osła i obwożono ją po mieście jako przestrogę wobec innych kobiet.
- Szczegóły
- Kategoria: Rok Jubileuszowy 2025
- Odsłon: 54
Dom: pojednanie z Bogiem
Motyw domu i instytucja rodziny w społeczności ludzkiej istnieją od zarania jej dziejów. Dom i rodzina to są elementarne i pierwsze doświadczenia człowieka przychodzącego na ten świat. Zarówno w kulturze, społeczeństwie czy też w religii, dom jest rozumiany bardzo szeroko, jako rodzina, matka, kraj, ojczyzna, ojcowizna czy też jako moja ziemia. Te terminy leżą u podstaw esencjalnych wartości, do których człowiek szczególnie się przywiązuje.
W Biblii dom był traktowany jak gniazdo chroniące życie prywatne i wspólnota religijna oraz był uważany za miejsce obecności Boga i świętych. Dlatego dom, w mentalności ludzkiej, jest zakorzeniony jako obraz i metafora szczęścia, miłości, poszanowania i starości rodziców. To odwołanie się do dzieciństwa i młodości, ale też i ciepła rodzinnego, które, choć niekiedy poddane próbie poprzez konflikty rodzinne i międzypokoleniowe, to jednak za domem się tęskni i do niego chce się wracać.
- Szczegóły
- Kategoria: Rok Jubileuszowy 2025
- Odsłon: 56
Krzak gorejący: Bóg jest obecny
Bóg ukazujący się człowiekowi w miejscu i czasie to wydarzenie bez precedensu w historii rodzaju ludzkiego. Pragnieniem Jego jest dać się poznać i zakomunikować światu o swojej obecności: «JESTEM, KTÓRY JESTEM»... to jest imię moje na wieki i to jest moje zawołanie na najdalsze pokolenia (Wj 3, 14). Tak oto Bóg wszedł w dialog z człowiekiem, a historia zbawienia stała się niekończącą się historią dialogu, który trwa.
Pismo Święte przypisuje Bogu Jahwe wiele atrybutów. Jest On Jedyny (Pwt 4, 39; 2 Krn 33, 13), prawdziwy (1 J 5, 20); dający pokój i zbawienie (1 Kor 14, 33). Wreszcie jest On Twórcą i Architektem Domu Izraela (Syr 47, 18; Hbr 11, 10).
- Szczegóły
- Kategoria: Rok Jubileuszowy 2025
- Odsłon: 118
Góra: Wyjść i wejść
W czasach antycznych powszechnie uważano, że góry są bliższe bogom, gdyż szczyty ich skierowane są ku niebu. Nie są one łatwe do wspinaczki. Niosą w sobie znamiona trudności. W nich też jest ukryta nuta tajemniczości, albowiem Biblia postrzega góry jako mieszkanie Boga: On mieszka na obłokach. Tam spodobało się Jemu zamieszkać (Ps 68, 5.17).
W Biblii wzniesienia i pagórki były uważane za doskonałe miejsca do nawiązywania dialogu z Bogiem. Bowiem to tam On się objawia i proklamuje Swoją wolę. Dlatego cechą człowieka biblijnego jest wielki szacunek do gór, gdyż to jest teren święty i przebóstwiony. Tutaj czuje się obecność Stwórcy (zob. Pwt 11, 29-27).
- Szczegóły
- Kategoria: Rok Jubileuszowy 2025
- Odsłon: 87
Pustynia: Kuszenie Jezusa
Wielki Post jest czasem pielgrzymowania i podążania do pewnego celu. To czas sprzyjający, który wiedzie nas ku Wielkiej Nocy Jezusa Chrystusa. To jest nawiązanie do nocy wyjścia, w której niegdyś przodków naszych, synów Izraela, Bóg wywiódł z Egiptu i przeprowadził suchą nogą przez Morze Czerwone (zob. Exultet).
Tamta droga Narodu Wybranego wiodła przez pustynię. Droga Jezusa ku Wielkiej Nocy zaczyna się chrztem Jezusa w Jordanie i rozpoczyna się na pustyni.
- Szczegóły
- Kategoria: Rok Jubileuszowy 2025
- Odsłon: 108
Decyzją metropolity krakowskiego, abp. Marka Jędraszewskiego na czas trwania Roku Świętego 2025 ustanowionych zostało siedemnaście kościołów jubileuszowych, które mają stać się „miejscem i celem pobożnej pielgrzymki jubileuszowej lub nawiedzenia dla wiernych Archidiecezji Krakowskiej”. Ich proboszczowie oraz kustoszowie odebrali dekrety podczas kongregacji kapłańskiej, odbywającej się 16 listopada w Centrum św. Jana Pawła II na krakowskich Białych Morzach.