- Szczegóły
- Kategoria: Rok Jubileuszowy 2025
- Odsłon: 17
Góra: Wyjść i wejść
W czasach antycznych powszechnie uważano, że góry są bliższe bogom, gdyż szczyty ich skierowane są ku niebu. Nie są one łatwe do wspinaczki. Niosą w sobie znamiona trudności. W nich też jest ukryta nuta tajemniczości, albowiem Biblia postrzega góry jako mieszkanie Boga: On mieszka na obłokach. Tam spodobało się Jemu zamieszkać (Ps 68, 5.17).
W Biblii wzniesienia i pagórki były uważane za doskonałe miejsca do nawiązywania dialogu z Bogiem. Bowiem to tam On się objawia i proklamuje Swoją wolę. Dlatego cechą człowieka biblijnego jest wielki szacunek do gór, gdyż to jest teren święty i przebóstwiony. Tutaj czuje się obecność Stwórcy (zob. Pwt 11, 29-27).
- Szczegóły
- Kategoria: Rok Jubileuszowy 2025
- Odsłon: 38
Pustynia: Kuszenie Jezusa
Wielki Post jest czasem pielgrzymowania i podążania do pewnego celu. To czas sprzyjający, który wiedzie nas ku Wielkiej Nocy Jezusa Chrystusa. To jest nawiązanie do nocy wyjścia, w której niegdyś przodków naszych, synów Izraela, Bóg wywiódł z Egiptu i przeprowadził suchą nogą przez Morze Czerwone (zob. Exultet).
Tamta droga Narodu Wybranego wiodła przez pustynię. Droga Jezusa ku Wielkiej Nocy zaczyna się chrztem Jezusa w Jordanie i rozpoczyna się na pustyni.
- Szczegóły
- Kategoria: Rok Jubileuszowy 2025
- Odsłon: 61
Decyzją metropolity krakowskiego, abp. Marka Jędraszewskiego na czas trwania Roku Świętego 2025 ustanowionych zostało siedemnaście kościołów jubileuszowych, które mają stać się „miejscem i celem pobożnej pielgrzymki jubileuszowej lub nawiedzenia dla wiernych Archidiecezji Krakowskiej”. Ich proboszczowie oraz kustoszowie odebrali dekrety podczas kongregacji kapłańskiej, odbywającej się 16 listopada w Centrum św. Jana Pawła II na krakowskich Białych Morzach.
Kościoły jubileuszowe w Archidiecezji Krakowskiej:
- Szczegóły
- Kategoria: Rok Jubileuszowy 2025
- Odsłon: 264
Kiedy 24 grudnia ubiegłego roku, papież Franciszek w bazylice św. Piotra otwierał Drzwi Święte, to tym samym zapoczątkował Rok Jubileuszowy, którego naczelną myślą są słowa św. Pawła, Apostoła Narodów, że nadzieja zawieść nie może (Rz 5, 5). To ona napełnia nas odwagą chrześcijańską, gdyż jako wspólnota wierzących w Chrystusa jesteśmy pielgrzymami nadziei gdzie On, odwieczne Słowo Boga Ojca, jest bramą i jeżeli ktoś wejdzie przeze Mnie, będzie zbawiony (J 10, 9).
Brama lub drzwi zawsze były w historii człowieka progiem do obrony oraz szczególnej ochrony, gdyż stanowiły granicę pomiędzy naszym światem a innym oraz pomiędzy życiem a śmiercią.