60 lat minęło...
piękna, wzruszająca i nostalgiczna uroczystość zwieńczyła Jubileusz Azorskiej Szkoły.

Rozpoczęliśmy mszą świętą celebrowaną przez księdza Władysława Palmowskiego proboszcza parafii w Morawicy- absolwenta "Czternastki", ojca Klaudiusza Bartosa - proboszcza azorskiej parafii oraz ojca Pio Gąszczyka - katechetę w naszej szkole. W obecności Sztandarów Szkół modliliśmy się, za wszystkich byłych, obecnych pracowników, uczniów oraz przyjaciół naszej Wszechnicy.

Później odbyła się uroczysta Gala w Sali Teatralnej Kościoła Św. Jadwigi Królowej.

 

Zaszczycili nas swą obecnością: Pan Bolesława Kosior – wiceprzewodniczący Rady Miasta Krakowa, Pan Dariusz Domajewski - zastępca dyrektora Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Krakowa, Pani Małgorzata Duży - wizytator Małopolskiego Kuratorium Oświaty, prof. Bogusław Skowronek prorektor ds. kształcenia Uniwersytetu Pedagogicznego, Pani dr Beata Topij - Stempińską, dyrektor Instytutu Nauk o wychowaniu Wydziału Pedagogicznego Akademii Ignatianum, Pani Renata Kloryga - dyrektor biura Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, Pani Marta Miernikowska - Prezes Oddział Związku Nauczycielstwa Polskiego Kraków – Krowodrza, Pani Katarzyna Niewiadomska - przewodnicząca KMPO NSZZ „Solidarność” Kraków-Krowodrza, Pani Joanna Sadowy – Prezes Fundacji Nie Dzieli Nas Wiek. Michał Kończakowski - radny Dzielnicy IV, absolwent XIV LO. Dyrektorzy i nauczyciele z zaprzyjaźnionych szkół, poradni psychologiczno - pedagogicznych i placówek Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. Szczególną radość sprawiła nam obecność Pani Janiny Dzióbowej - wieloletniego dyrektora XIV LO i Teresy Opioły, które całe swoje zawodowe życie poświęciły liceum oraz Absolwentów azorskiej szkoły, a wśród nich tych pierwszych, którzy ukończyli liceum noszące przez kilka lat kolejno nr XII i 2.

W uroczystości brali udział Rodzice uczniów XIV liceum Ogólnokształcącego i Gimnazjum nr 14, byli i obecni nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi, uczniowie obu „Czternastek”.

Jubileuszowa Gala podzielona była na trzy części: przeszłość, teraźniejszość i przyszłość.

Przeszłość, czyli "14 kadrów retrospekcji". Owiana oparami wspomnień, rozpoczęła się pokazem akrobatycznym z piłką – Ziemią, wykonanym przez naszą uczennicę Natalię Ruczaj.

To, co minęło, przedstawiono w multimedialnej prezentacji.

Czar starych, poblakłych zdjęć z czasów budowania szkoły przez mieszkańców Azorów. Wbudowanie kamienia węgielnego w 1955 roku. Rok samodzielnej Szkoły Podstawowej nr 15 i w końcu w 1957 roku - LICEUM . Początkowo XII, od stycznia 1961 roku - Liceum Ogólnokształcące nr 2 im. Mikołaja Kopernika, które po 5 latach staje się XIV Liceum Ogólnokształcący i taki numer ma do dziś.

Wszystko, opatrzone było krótkimi komentarzami i zatrzymanymi w czasie kadrami zdjęć.


Historyczną prezentację zakończył wspaniały, przyjęty owacjami koncert krakowskiego zespołu JazZoom.

Poprzez odgłosy szkolnej przerwy, gwar młodzieżowych rozmów z emocjami opowiadających o tym, co dziś dzieje się w szkole, przeszliśmy do teraźniejszości - "Zaglądamy do XIV LO"

Zostaliśmy zaproszeni na próbę spektaklu ”Towarzystwo Wolnych Duchów” na motywach powieści N. H. Kleinbaum "Stowarzyszenie Umarłych Poetów" w adaptacji Jolanty M. Stachowskiej (polonistki), w reżyserii Anny Montgomery (anglistki), teatru "Scena przy Chełmońskiego". W role bohaterów wcielili się z wielkim artyzmem uczniowie i nauczyciele.

Było śmiesznie, wzruszająco, zaskakująco.... i aż żal, że to już koniec „próby”.

W antraktach swój talent prezentował grający na perkusji Adam Stępniowski, absolwent XIV LO.

W „teraźniejszości” powitała również gości i oficjalnie zainaugurowała Galę Pani Mariola Reguła Dyrektor XIV LO. Przemawiali również zaproszeni goście.

Usłyszeliśmy wiele miłych słów o szkole, jej dokonaniach, perspektywach. Były serdeczne życzenia, listy gratulacyjne i podziękowania składane na ręce Pani Dyrektor.

Przed nami dzień jutrzejszy, czyli "14 kadrów antycypacji ".

Namalowana przyszłość, to marzenia naszych uczniów o kosmiczno-technicznym trwaniu naszej szkoły, o gwiezdnej fazie jej funkcjonowania. To "cyberkafejka", loty na Księżyc, roboty i robotyka. Kopernik byłby zachwycony taką kreatywnością!
Brawa, łzy wzruszenia, drgające głosy. 60 lat minęło!...

Ale to nie koniec!

Ciąg dalszy, mniej oficjalny, ale równie wzruszający, to zaproszenie do szkoły.

Otwarte sale XIV Liceum Ogólnokształcącego, prezentujące swoją dawną i nową twarz w kilku odsłonach: "Wolontariat dawniej i dziś", Kuchnia przyrodnika barwna, smaczna okraszona, wspomnieniami", "Czternastka w zatrzymana w kadrze", "W krzywym zwierciadle", " Szkoła Mistrzów, czyli sport w XIV LO", " Mikołaj Kopernik - wariacje na temat".

Odgłosy rozmów absolwentów i nauczycieli różnych roczników. Robione pamiątkowe zdjęcia. Przygotowany poczęstunek z tortem ufundowanym przez absolwentów oraz ciastami pieczonymi przez tych, którzy dziś uczą się w murach naszej szkoły.

60 lat minęło!...Na drugie tyle nas stać! ...A może i na trzecie?

Wiek nie ma znaczenia, a wspomnienia będą wieczne!

Beata Kończakowska - Dziób

1957

XIV LO 1957

2017

XIV LO 2017

 {phocagallery view=category|categoryid=383|limitstart=0|limitcount=5|imageordering=1}