Znak Nadzwyczajnych SzafarzyDekretem Arcybiskupa Metropolity Krakowskiego z dnia 12 grudnia 2005 r. ustanowiono w Archidiecezji Krakowskiej posługę świeckich pomocników w udzielaniu Komunii świętej. Osobę pełniącą tę posługę nazywa się "nadzwyczajnym szafarzem Komunii świętej" lub "pomocnikiem w udzielaniu Komunii świętej".

Pierwszym i zasadniczym zadaniem pomocnika w udzielaniu Komunii świętej jest pomoc w zanoszeniu jej osobom chorym, starszym i niepełnosprawnym. Ich stan zdrowia nie pozwala im na opuszczanie domów, a niekiedy nawet łoża choroby, czy wózka inwalidzkiego. Niektórzy z nich przyjmują Komunię świętą raz w miesiącu, gdy odwiedza ich kapłan, ale pragną ją przyjmować częściej. Gdy byli zdrowi, chodzili na Mszę świętą codziennie. Teraz, kiedy potrzebują w szczególny sposób siły, jaka płynie z sakramentalnego zjednoczenia z Chrystusem w Komunii świętej, są pozbawieni tego daru. Trwają w swych domach na modlitwie i wspierają w ten sposób całą wspólnotę, ale oczekują także, że i wspólnota zatroszczy się o spełnienie ich wielkiego pragnienia, jakim jest częsta Komunia święta. Ta właśnie troska o chorych jest główną racją wprowadzenia w naszej archidiecezji pomocników w udzielaniu i Komunii świętej.

Za zgodą naszego KSIĘDZA PROBOSZCZA w naszej parafii zostali wytypowani mężczyźni i skierowani na specjalny kurs przygotowawczy, a po jego ukończeniu, decyzją Księdza Kardynała zostali dopuszczeni do pełnienia tej jakże potrzebnej posługi.

W chwili obecnej posługę tę jakże bardzo odpowiedzialną i zaszczytną pełnią:

  • Paweł Należniak,
  • Andrzej Fryz,
  • Piotr Płoszaj,
  • Marek Kieliszek.

W każdą niedzielę udają się oni do ok. 18-tu chorych i po odmówieniu nakazanych modlitw, udzielają im Komunii Św.

Dla nas szafarzy jest ogromną radością pełnić tę posługę widząc radość w chwili, kiedy dzwonimy do drzwi, a tam z dużą radością czekają na nasi podopieczni, bo wiedzą, że przynosimy im to co najlepsze, najpotrzebniejsze, to czym się żywili każdej niedzieli, a niekiedy codziennie, gdy byli w pełni sił i mogli uczestniczyć we MSZY ŚW, i przyjmować do swego serca PANA JEZUSA ukrytego w tej odrobinie białego chleba.

Patronem nadzwyczajnych szafarzy komunii św. został wybrany św. Stanisław Kazimierczyk. 11 lutego 2010 roku, ks. kardynał Stanisław Dziwisz, wyraził zgodę, aby był w Archidiecezji Krakowskiej czczony jako patron świeckich pomocników w udzielaniu Komunii Świętej.

Św. Stanisław Kazimierczyk słowem i przykładem życia uczył, że największą wartością każdego chrześcijanina w życiu codziennym jest Msza Święta, i przyjmowanie Komunii Świętej, po należytym przygotowaniu oraz z gorącym dziękczynieniem. Z nabożeństwa do Najświętszego Sakramentu czerpał siły do heroicznej troski o ubogich i chorych, którym zanosił Komunię Świętą także podczas niosącej śmierć zarazy. Czuwa z nieba nad wszystkimi, którzy jako nadzwyczajni szafarze niosą chorym Chleb życia.

Święty Stanisławie Kazimierczyku, módl się za nami!

Posługa Szafarzy
Posługa Szafarzy Posługa Szafarzy
Posługa Szafarzy
Posługa Szafarzy Posługa Szafarzy

* Znak Nadzwyczajnych Szafarzy pochodzi ze strony http://www.janchrzciciel.eu

RODO

Spowiedź Święta

Spowiedź święta jest możliwa jedynie indywidualnie, po wcześniejszym kontakcie telefonicznym lub przez dzwonek na furcie klasztornej. Jesteśmy do dyspozycji przez cały dzień. Istnieje też możliwość przyjęcia Komunii świętej na tych samych zasadach.

Jubileusz Parafii

Msze Św.

Msze Św. w niedzielę i święta obowiązkowe
6:00, 7:30, 9:00, 10:30, 12:00, 13:15 (nie ma w lipcu i sierpniu), 18:00, 20:00

Msze Św. w święta zniesione
6:30, 7:30*, 8:30, 10:00, 17:00, 18:30

Msze Św. w dni powszednie
6:30, 7:00, 7:30 (z wyjątkiem adwentu oraz nie ma w lipcu i sierpniu),

8:00, 18:30

Więcej

Odwiedzający

Odwiedza nas 181 gości oraz 0 użytkowników.