Znak Nadzwyczajnych SzafarzyDekretem Arcybiskupa Metropolity Krakowskiego z dnia 12 grudnia 2005 r. ustanowiono w Archidiecezji Krakowskiej posługę świeckich pomocników w udzielaniu Komunii świętej. Osobę pełniącą tę posługę nazywa się "nadzwyczajnym szafarzem Komunii świętej" lub "pomocnikiem w udzielaniu Komunii świętej".

Pierwszym i zasadniczym zadaniem pomocnika w udzielaniu Komunii świętej jest pomoc w zanoszeniu jej osobom chorym, starszym i niepełnosprawnym. Ich stan zdrowia nie pozwala im na opuszczanie domów, a niekiedy nawet łoża choroby, czy wózka inwalidzkiego. Niektórzy z nich przyjmują Komunię świętą raz w miesiącu, gdy odwiedza ich kapłan, ale pragną ją przyjmować częściej. Gdy byli zdrowi, chodzili na Mszę świętą codziennie. Teraz, kiedy potrzebują w szczególny sposób siły, jaka płynie z sakramentalnego zjednoczenia z Chrystusem w Komunii świętej, są pozbawieni tego daru. Trwają w swych domach na modlitwie i wspierają w ten sposób całą wspólnotę, ale oczekują także, że i wspólnota zatroszczy się o spełnienie ich wielkiego pragnienia, jakim jest częsta Komunia święta. Ta właśnie troska o chorych jest główną racją wprowadzenia w naszej archidiecezji pomocników w udzielaniu i Komunii świętej.

Za zgodą naszego KSIĘDZA PROBOSZCZA w naszej parafii zostali wytypowani mężczyźni i skierowani na specjalny kurs przygotowawczy, a po jego ukończeniu, decyzją Księdza Kardynała zostali dopuszczeni do pełnienia tej jakże potrzebnej posługi.

W chwili obecnej posługę tę jakże bardzo odpowiedzialną i zaszczytną pełnią:

  • Paweł Należniak,
  • Andrzej Fryz,
  • Piotr Płoszaj,
  • Marek Kieliszek.

W każdą niedzielę udają się oni do ok. 18-tu chorych i po odmówieniu nakazanych modlitw, udzielają im Komunii Św.

Dla nas szafarzy jest ogromną radością pełnić tę posługę widząc radość w chwili, kiedy dzwonimy do drzwi, a tam z dużą radością czekają na nasi podopieczni, bo wiedzą, że przynosimy im to co najlepsze, najpotrzebniejsze, to czym się żywili każdej niedzieli, a niekiedy codziennie, gdy byli w pełni sił i mogli uczestniczyć we MSZY ŚW, i przyjmować do swego serca PANA JEZUSA ukrytego w tej odrobinie białego chleba.

Patronem nadzwyczajnych szafarzy komunii św. został wybrany św. Stanisław Kazimierczyk. 11 lutego 2010 roku, ks. kardynał Stanisław Dziwisz, wyraził zgodę, aby był w Archidiecezji Krakowskiej czczony jako patron świeckich pomocników w udzielaniu Komunii Świętej.

Św. Stanisław Kazimierczyk słowem i przykładem życia uczył, że największą wartością każdego chrześcijanina w życiu codziennym jest Msza Święta, i przyjmowanie Komunii Świętej, po należytym przygotowaniu oraz z gorącym dziękczynieniem. Z nabożeństwa do Najświętszego Sakramentu czerpał siły do heroicznej troski o ubogich i chorych, którym zanosił Komunię Świętą także podczas niosącej śmierć zarazy. Czuwa z nieba nad wszystkimi, którzy jako nadzwyczajni szafarze niosą chorym Chleb życia.

Święty Stanisławie Kazimierczyku, módl się za nami!

Posługa Szafarzy
Posługa Szafarzy Posługa Szafarzy
Posługa Szafarzy
Posługa Szafarzy Posługa Szafarzy

* Znak Nadzwyczajnych Szafarzy pochodzi ze strony http://www.janchrzciciel.eu

RODO

Kancelaria Parafialna

Kancelaria Parafialna jest już czynna wedle stałego porządku:
w poniedziałek, środę i piątek
w godz. 9.00-10.00 i 17.00-18.00

Kolęda 2020/2021

Drodzy Parafianie, ze względów epidemicznych w tym roku nie będzie tradycyjnej wizyty duszpasterskiej zwanej kolędą.

Nie chcielibyśmy jednak pozostawić Was bez modlitwy i Bożego błogosławieństwa na rozpoczynający się Nowy Rok 2021.

Dlatego też wprowadzamy dodatkową Mszę świętą dla rodzin poszczególnych ulic i bloków w dni powszednie o godz. 19.30, a w niedzielę o godz. 16.00, gdzie wspólnie z poszczególnymi rodzinami modlić się będziemy w Waszych intencjach.

Przede wszystkim o zdrowie i Boże błogosławieństwo na nowy 2021 rok.

Max ilość osób w świątyni


🔔
Arcybiskup Metropolita Krakowski Marek Jędraszewski w dekrecie z dnia 16 października 2020 roku udzielił dla wszystkich wiernych dyspensy od obowiązku niedzielnego i świątecznego uczestnictwa we Mszy Świętej.

Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na Mszy w dniu nakazanym nie jest grzechem. Niniejsza decyzja obowiązuje aż do odwołania.

W związku z nowymi restrykcjami epidemicznymi podyktowanymi przez Sanepid, w  naszej Świątyni mogą przebywać jednocześnie 50 osoby, a 5 osób może zgromadzić się na placu kościelnym.


😷
Bardzo prosimy o dezynfekcję dłoni przy wejściu do kościoła oraz o zakrywanie nosa i ust

Jubileusz Parafii

Msze Św.

Msze Św. w niedzielę i święta obowiązkowe
6:00, 7:30, 9:00, 10:30, 12:00, 13:15 (nie ma w lipcu i sierpniu), 18:00, 20:00

Msze Św. w święta zniesione
6:30, 7:30*, 8:30, 10:00, 17:00, 18:30

Msze Św. w dni powszednie
6:30, 7:00, 7:30 (z wyjątkiem adwentu oraz nie ma w lipcu i sierpniu),

8:00, 18:30

Więcej

Odwiedzający

Odwiedza nas 194 gości oraz 0 użytkowników.