Drukuj
Kategoria: Ogłoszenia
Odsłony: 525

Wzgórze Trzech Krzyży - Krzyże postawiono na pamiątkę zarazy w 1708 roku - Kazimierz Dolny nad Wisłą

Drodzy Parafianie, przyjaciele, goście naszej franciszkańskiej Świątyni,
Wielki Post jest czasem różnego rodzaju postanowień, wyrzeczeń, pracy nad sobą. Tegoroczny Wielki Post jest wyjątkowy – stanęliśmy w obliczu pandemii, jaka nawiedziła świat i Polskę. Dlatego też w poczuciu największej odpowiedzialności za bezpieczeństwo, zdrowie i życie ludzkie, wszyscy zmuszeni jesteśmy do podjęcia działań prewencyjnych, które będą zapobiegały rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

 1. W związku z ogłoszeniem przez Rząd Polski stanu zagrożenia epidemicznego, poparty komunikatem Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski, prosimy Wiernych, aby jednorazowo w Kościele nie było więcej niż 50 osób. Rozporządzenie to tyczy się także nabożeństw, spotkań i indywidualnej modlitwy w Kościele.
 2. Zachęcamy Wiernych do skorzystania z dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy świętej, która została udzielona przez Episkopat do dnia 29 marca 2020 roku. Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na Mszy świętej niedzielnej we wskazanym czasie nie jest grzechem. Zachęcamy do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe.
 3. Przypominamy, że przepisy liturgiczne Kościoła przewidują przyjmowanie Komunii Świętej na rękę, do czego teraz zachęcamy.
  Stojąc przed kapłanem, wyciągnij przed siebie obie ręce na wysokość ramion: lewa twoja dłoń, wklęsła, otwarta ku górze – niech utworzy tron dla Chrystusa, prawa niech będzie dla niej podparciem od dołu. Gdy kapłan wypowiada słowa: „Ciało Chrystusa”, ty odpowiadasz z wiarą: „Amen”. Wtedy kładzie on Hostię w zagłębieniu twojej górnej dłoni, a ty, ujmując Hostię palcami drugiej ręki – w obecności kapłana – wkładasz Ją do swoich ust. Ważne jest, abyś zawsze przyjmował Komunie świętą przy szafarzu, a dopiero potem wrócił na swoje miejsce.
 4. Znak pokoju należy przekazywać przez skinienie głowy, bez podawania rąk.
 5. W związku z zaistniałą sytuacją, jesteśmy zmuszeni zawiesić niedzielne nabożeństwa drogi krzyżowej i gorzkich żali do odwołania. W tym roku nie będzie również Parafialnej Drogi Krzyżowej ulicami naszego osiedla. W sprawie obchodów Triduum Paschalnego, czekamy na dalsze rozporządzenia Władz Państwowych i Episkopatu Polski.
 6. Od poniedziałku, 16 marca, nasz kościół będzie otwarty od godz. 15.00. W tej godzinie będziemy odmawiać Koronkę do Bożego Miłosierdzia w  intencji wszystkich chorych, osób w niebezpieczeństwie śmierci, personelu medycznego i służb porządkowych oraz o ustanie szerzącej się epidemii. Bardzo prosimy o modlitewną łączność z nami o tej godzinie w  swoich domach i rodzinach.
 7. Od godz. 15.00 będzie możliwość skorzystania z sakramentu pokuty. Prosimy jednak zwracać uwagę na ilość osób przebywających w kościele, by nie przekraczać liczby 50 wiernych. Można również w tym czasie poprosić Ojca dyżurującego w konfesjonale o udzielenie Komunii świętej.
 8. Zachęcamy wszystkich Wiernych do skorzystania z sakramentu pokuty w  tym czasie i nie odkładania tego na ostatnie chwile przed Wielkanocą, ponieważ nikt z nas nie potrafi przewidzieć, jakie będą kolejne kroki w  walce z pandemią.
 9. Mając na uwadze dobro chorych, którzy najbardziej narażeni są na zakażenie, Nadzwyczajni Szafarze Komunii Świętej i kapłani nie będą roznosili Komunii świętej do domów w tym czasie. Kapłani będą udawali się do chorych jedynie w sytuacji zagrożenia życia.
 10. Prosimy, by w obecnej sytuacji nie zamykać się na drugiego człowieka i pamiętać o braterskiej miłości. Zwracamy się szczególnie do ludzi młodych i sąsiadów o pomoc np. w zrobieniu zakupów osobom starszym, chorym i znajdującym się w grupie największego ryzyka.
 11. Bardzo prosimy o śledzenie informacji dotyczących dalszych rozporządzeń na stronie internetowej Parafii oraz w gablotach.

Kochani Parafianie, są to dla nas trudne chwile, wymagające odpowiedzialności społecznej i roztropności. Prosimy raz jeszcze o  stosowanie się do odgórnych zaleceń i przestrzeganie podstawowych zasad higieny.

Duszpasterze