O. Leon Knabit OSB, Dobrego dnia czyli o mocy błogosławieństw, Wyd. M, Kraków 2011.

O. Leona Knabita z tynieckiego opactwa specjalnie przedstawiać nie trzeba. Jest chyba najbardziej rozpoznawalnym benedyktynem w Polsce. Otwarty, bezpośredni, znany z dużego poczucia humoru oraz dystansu do własnej osoby. Z uśmiechem wspomina, jak przed laty kardynał Wojtyła patrząc na niego powiedział: „Oto definicja mnicha – kupa kości owinięta w czarny materiał”. Mimo nader skromnej postury oraz podeszłego wieku (o. Leon urodził się w 1929 r.) wciąż jest bardzo aktywny. Pisze, publikuje, jest cenionym rekolekcjonistą a także udziela się w telewizji. Wydał dotychczas ponad dwadzieścia książek, w których łączy powagę wykładów teologicznych z optymizmem i dystansem do życia. W 2009 roku został laureatem głównej nagrody Feniks, przyznawanej przez Stowarzyszenie Wydawców Katolickich, zaś jego internetowy blog został uznany blogiem roku 2011, w kategorii „blogi profesjonalne”.

 

Dobrego dnia czyli o mocy błogosławieństw, to jedna znaj nowszych książek o. Leona, ukazująca znaczenie słowa w codziennym życiu. Autor z wielką mądrością i życzliwością pomaga zrozumieć, jak ważną i kluczowa sprawą jest odpowiedzialność za wypowiadane słowa. Według Biblii słowo ma bowiem moc sprawczą. Słowa złe, przekleństwa, niszczą i sprowadzają nieszczęście. Słowa dobre, w których ukryta jest Boża moc, słowa błogosławieństw mogą odmienić ludzkie życie i uczynić je szczęśliwym.

Błogosławieństwo (hebrajskie beraka), jak podaje autor, jest rodzajem modlitwy, uwielbienia i dziękczynienia Bogu. „Wstańcie! Błogosławcie Pana, Boga naszego! Błogosławiony jesteś Panie, Boże nasz, od wieku do wieku. Niech ludzie błogosławią wspaniałe imię Twoje, wyższe ponad błogosławieństwo i chwałę” (Księga proroka Nehemiasza 9,5-37). Stary Testament zawiera wiele błogosławieństw wypowiadanych w różnych okolicznościach, np.: błogosławieństwo pierwszych ludzi (Rdz 1,28), błogosławieństwo synów Jakuba przez umierającego ojca (Rdz 49,28), błogosławienie Judyty (Jdt 15,10.12). Podobnie Nowy Testament podaje, iż Jezus wielokrotnie nazywał swych uczniów błogosławionymi czyli szczęśliwymi: „Błogosławiony jesteś Szymonie, synu Jony. Albowiem nie objawiły ci tego ciało i krew, lecz Ojciec mój, który jest w niebie” (Mt 16,17); „Błogosławiony jest ten, kto nie zwątpi we mnie” (Mt 11,6).

Formuły oparte na Biblii, często występujące w żydowskiej obrzędowości, zostały podjęte i wykorzystane w odnowionej po Soborze liturgii, między innymi podczas przygotowania darów w liturgii mszalnej. Liturgia Kościoła, podobnie jak modlitwy Ludu Bożego Pierwszego Przymierza, zna wiele błogosławieństw i próśb, by Bóg objął szczególną opieką osoby, przedmioty lub konkretne działania. Zwykle błogosławieństwa sprawuje kapłan lub diakon i są one traktowane jako sakramentalia. Niektóre z błogosławieństw mogą także wypowiadać osoby świeckie. Tradycja zachowała błogosławieństwa, jakich udzielają rodzice dzieciom przed zawarciem małżeństwa lub synowi kapłanowi przed Mszą Świętą prymicyjną.

„Do przekazywania Bożego błogosławieństwa – pisze o. Knabit – na swój sposób wezwany jest każdy ochrzczony. Człowiek świecki ochrzczony, bierzmowany ma w sobie moc Ducha Świętego, nawet jeśli w pełni jej nie wykorzystuje. Może on błogosławić przez czynienie znaku krzyża. Dla nas, benedyktynów jest to szczególnie cenne i ważne, bo św. Benedykt właśnie znakiem krzyża zdziałał wiele dobra”.

Książka zawiera wiele przykładów najpiękniejszych błogosławieństw biblijnych, celtyckich i liturgicznych oraz tekstów św. Franciszka, które niech podążają z Tobą, Drogi Czytelniku, po wakacyjnych szlakach oraz pozwolą na szczęśliwy powrót.

Bożena Migda

Msze Św.

Msze Św. w niedzielę i święta obowiązkowe
6:00, 7:30, 9:00, 10:30, 12:00, 13:15 (nie ma w lipcu i sierpniu), 18:00, 20:00

Msze Św. w święta zniesione
6:30, 7:30*, 8:30, 10:00, 17:00, 18:30

Msze Św. w dni powszednie
6:30, 7:00, 7:30 (z wyjątkiem adwentu oraz nie ma w lipcu i sierpniu),

8:00, 18:30

Więcej

Odwiedzający

Odwiedza nas 64 gości oraz 0 użytkowników.

Akceptacja Plików Cookie

Uwaga! Ten serwis używa plików cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Uwaga! Ten serwis używa plików cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na przyjęcie plików cookie.